Kurzarbeit

25.02.2021


Kurzarbeit 2021

K podpoře zaměstnanosti v krizových situacích (nejen tedy v době covidové pandemie) vláda připravila návrh právní úpravy tzv. kurzarbeitu. Ačkoli vláda tento návrh předložila v září, Poslanecká sněmovna se jím bude zabývat až v březnu. Kvůli průtahům se schvalováním kurzarbeitu došlo k prodloužení programu Antiviru do konce dubna - viz tisková zpráva MPSV ze dne 22.2.2021.

Kurzarbeit byl vládou navržen ve formě podpory, která by podle novelizovaného zákona o zaměstnanosti náležela zaměstnanci namísto náhrady mzdy poskytované zaměstnavatelem. Podporu by sice administrativně vyřizoval zaměstnavatel, ale jednalo by se o příjem náležející zaměstnanci.

Podpora by podle vládního návrhu byla plněním z uplatnění nástrojů státní politiky zaměstnanosti dle § 4 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů a tudíž příjmem osvobozeným od daně.

Zaměstnavatel by se na kurzarbeitu podle vládního návrhu podílel zvýšeným odvodem pojistného - vyměřovací základy pojistného za zaměstnavatele by se zvýšily o podporu.

Principy kurzarbeitu vysvětluje webinář "Změny v daních 2020/2021". Schvalování vládního návrhu - krom toho, jak toto projednávání trvá dlouho - zkomplikovalo značné množství pozměňovacích návrhů a především nejednotnost vládní koalice. Nejednotnost vládní koalice se projevila v situaci označované jako dívčí válka. Byly totiž předloženy 2 klíčové pozměňovací návrhy. Jeden je podporován ministryní práce a sociálních věcí a jedná se o pozměňovací návrh navazující na původní vládní návrh. Druhý společně předložila poslankyně Pastuchová (ANO) a poslankyně Aulická - Jírovcová (KSČM) a zřejmě bude podporován poslanci ANO a ODS a tento principálně odpovídá dosavadnímu programu Antivirus. Další vývoj schvalování kurzarbeitu by měla naznačit politická jednání, ke kterým by v této věci mělo dojít počátkem března.


Audio podcastu "O daních" z 2.10.2020 bylo zaměřeno na vládní návrh kurzarbeitu. Ačkoli bude návrh přijat téměř jistě v poměněné podobě, audio vysvětluje princip vládou navrženého (a ministryní práce a sociálních věcí nadále podporovaného) kurzarbeitu a rozdílu oproti programu Antivirus, ze kterého vychází konkurenční pozměňovací návrh poslankyň Pastuchové a Aulické - Jírovcové.  Dostupné také na Apple podcast (iTunes), Spotify, Google Podcasts nebo Anchor