Informace
Novinky ze světa daní, články k aktuálním tématům, praktické informace

Novinky

Krátké zprávy ze světa daní
 

Pro zdaňovací období roku 2018 (částečně se tato změna použila již za rok 2017) lze uplatnit procentuální výdaje maximálně ve výši odpovídající příjmům 1 mil. Kč (např. OSVČ s příjmy ze živnosti neřemeslné uplatňující výdaje 60 % příjmů je může uplatnit ve výši max. 600 tis. Kč, pronajímatel uplatňující výdaje 30 % příjmů je může uplatnit ve výši...

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zvýšit minimální mzdu od 1.1.2019 ze současných 12.200 Kč na 13.700 Kč. Minimální mzda je v kompetenci vlády, která by o návrhu MPSV měla rozhodnout v druhé polovině září. Minimální mzdě je věnována praktická informace Minimální mzda.

Články

Vysvětlení jednotlivých témat
 

Od 1.1.2019 již nemohou členové sdružení (společností) bez právní subjektivity uplatňovat dph podle starých pravidel. Od 1.1.2019 se mění pravidla EU pro uplatňování dph a daní z příjmů, další rozsáhlé změny (případně i upřesnění) by měl přinést tzv. daňový balíček 2019, který by měl být projednán v prvém čtení na probíhající zářijové schůzi...

Poslanecká sněmovna v současné době (září 2018) projednává vládní návrh novely zákona o evidenci tržeb, jehož součástí je i přeřazení některých služeb a také dodání řezaných květin apod. do 10% sazby DPH - nejkurióznější je nepochybně přeřazení podávání točeného piva z 21% sazby daně do 10% sazby.

Předmětem DPH je ekonomická činnost, která zahrnuje nejen podnikání, ale např. i činnost pronajímatelů. To může být velkým problémem např. při pronájmu míst k parkování vozidel.

Praktické informace

Vybrané parametry a dokumenty pro daňovou praxi