E-identita a daňová podání

24.01.2022

E-identita (např. bankovní) a daňová podání

E-identita, na kterou je napojen např. Portál občana, nabyla v daňovém řízení na významu spuštěním projektu MOJE DANĚ od 28.2.2021.

E-identita je použitelná např. pro "podpis" elektronicky podávaného daňového přiznání stejně jako uznávaný elektronický podpis či přístupové údaje do datové schránky. Dále může sloužit k využití Daňové informační schránky, ve které lze např. ověřovat plnění platebních daňových povinností (předpis plateb ze strany finančního úřadu a evidence došlých plateb).

V Daňové informační schránce jsou však např. dostupná dříve podaná elektronická přiznání, která lze využít k předvyplnění nového daňového přiznání - např. údaje z přiznání k dani silniční za rok 2020 lze předvyplnit do aktuálního formuláře za zdaňovací období roku 2021

Využití daňové informační schránky DIS+ k podání přiznání k dani silniční byla věnována pozornost 24.1.2022 v podcastu O daních. Daňovou informační schránkou, elektronickou komunikací s finančním úřadem a dalšími úřady (např. získávání údajů z katastru nemovitostí) Vás 18.2.2022 prakticky provede webinář Daňové přiznání elektronicky.

Přihlášení je možné např. e-občankou či pomocí uživatelského účtu národní identitní autority - viz nabídkjednotlivých identifikačních prostředků.

E-identita umožňuje využívání různých služeb, nejen tedy portálu MOJE DANĚ, ale např. i e-portál ČSSZ umožňující  např. podání přehledu OSVČ o příjmech a výdajích.

K e-identitě lze využít i soukromých identifikačních prostředků jako je např. MOJE ID či bankovní identita, kterou postupně jednotlivé banky zavádí. Bankovní identitu lze přitom založit velice jednoduše (pokud tuto službu příslušná banka nabízí) z elektronického bankovnictví.

Založení a aktivace účtu u národní identitní autority také není nijak náročná (byť vyžaduje návštěvu na Czech-Pointu) a následné přihlášení k tomuto účtu je poměrně snadné (vyplní se uživatelské jméno a heslo - tyto údaje se spolu s kontaktním telefonem zadávají při zřízení účtu - a zadá se SMS kód, který je během přihlášení odeslán na kontaktní telefon).