E-identita a daňová podání

28.03.2021

E-identita a daňová podání

E-identita, na kterou je napojen např. Portál občana, nabyla v daňovém řízení na významu spuštěním projektu MOJE DANĚ od 28.2.2021.

Přihlášení je možné např. e-občankou či pomocí uživatelského účtu národní identitní autority - viz nabídkjednotlivých identifikačních prostředků.

E-identita umožňuje využívání různých služeb, nejen tedy portálu MOJE DANĚ, ale např. i e-portál ČSSZ umožňující  např. podání přehledu OSVČ o příjmech a výdajích.

K e-identitě lze využít i soukromých identifikačních prostředků jako je např. MOJE ID či bankovní identita, kterou postupně jednotlivé banky zavádí. Bankovní identitu lze přitom založit velice jednoduše (pokud tuto službu příslušná banka nabízí) z elektronického bankovnictví.

Založení a aktivace účtu u národní identitní autority také není nijak náročná (byť vyžaduje návštěvu na Czech-Pointu) a následné přihlášení k tomuto účtu je poměrně snadné (vyplní se uživatelské jméno a heslo - tyto údaje se spolu s kontaktním telefonem zadávají při zřízení účtu - a zadá se SMS kód, který je během přihlášení odeslán na kontaktní telefon).

Využití e-identity k podání daňového přiznání nebo k aktivaci nové daňové informační schránky DIS+ byla věnována pozornost 29.3.2021 v podcastu O daních či v informaci ze dne 30.3.2021.