E-identita a daňová podání

04.09.2018

E-identita a daňová podání

Finanční správa v tiskové zprávě ze dne 28.8.2018 oznámila propojení Daňového portálu s Portálem občana. V praxi to znamená např. to, že daňový portál umožňuje při vyplňování elektronických daňových podání tlačítkem vpravo nahoře "PŘIHLÁSIT NIA" umožňuje propojení s Portálem občana. Přihlášení je možné buď e-občankou nebo pomocí uživatelského účtu národní identitní autority - výběrem z těchto dvou možností e-identity.

Založení a aktivace účtu u národní identitní autority není nijak náročná (byť vyžaduje návštěvu na Czech-Pointu) a následné přihlášení k tomuto účtu je poměrně snadné (vyplní se uživatelské jméno a heslo - tyto údaje se spolu s kontaktním telefonem zadávají při zřízení účtu - a zadá se SMS kód, který je během přihlášení odeslán na kontaktní telefon).

Praktický přínos je však jen minimální. Po přihlášení je možné nechat si automaticky vyplnit např. údaje o daňovém subjektu a o podepisující osobě; osobě registrované k dani se přitom vyplní i DIČ. To je však prakticky vše (viz Informace o využití národní identitní autority), co tento způsob přihlášení umožňuje - např. se nevyplní ani finanční úřad, u kterého je daný subjekt registrován k dani a "natažení" adresy daňového subjektu nemusí proběhnout bezchybně (pokud se např. z Portálu občana "natáhne" do adresy Praha a PSČ 16000, tak je nutné adresu ručně opravit na Praha 6).