Kompenzační bonus pro SRO

05.06.2020

Společníci postižených "rodinných" SRO již mohou žádat o kompenzační bonus

Níže uvedený článek se věnuje bonusu 500 Kč/den pro společníky "rodinných" SRO, které byly postiženy koronavirovými opatřeními.

Častým problémům s uplatněním bonusu je věnována audio nahrávka z 1.6.2020, kterou si můžete přehrát níže. Po úvodním cca 10 minutovém přehledu novinek následuje cca 11,5 min věnovaných bonusu pro společníky SRO.

Nahrávka je jedním z dílů podcastu "O daních" na Apple podcast (iTunes), Spotify,    Google Podcasts nebo Anchor.

Kompenzační bonus pro SRO

Obdoba kompenzačního bonusu pro OSVČ  byla konečně 27.5.2020 definitivně potvrzena dolní komorou Parlamentu a od 28.5.2020 Finanční správa spustila podávání žádostí. Žádost se podává podle bydliště společníka, nikoli podle sídla společnosti - nikoli tedy finančnímu úřadu, pod který spadá SRO, ale finančnímu úřadu, pod který spadá společník. Pokud společnost spadá pod FÚS, společník A pod FÚA a společník B pod FÚB, tak společník A bude žádat u FÚA a společník B u FÚB.

Pokud jsou splněny podmínky pro výplatu bonusu od 12.3. do 8.6.2020 a příslušná SRO je postižena koronavirovými opatřeními od března do června, tak výše bonusu pro jednoho společníka činí celkem 44,5 tis. Kč. Bonus by měl společník obdržet do několika dnů od podání žádosti.

Podpora SRO je řešena rozšířením zákona o kompenzačním bonusu (základní pravidla jsou stejná jako již delší dobu fungující bonus pro OSVČ - viz článek Kompenzační bonus pro OSVČ) a žádosti a výplatu vyřizuje Finanční správa úplně stejně jako vyřizuje kompenzační bonus pro OSVČ.

Výše bonusu činí stejně jako u kompenzačního bonusu pro OSVČ 500 Kč denně pro jednoho společníka (fyzickou osobu) a může dosahovat celkové výše až 44,5 tis. Kč (25 tis. Kč za prvé bonusové období od 12.3. do 30.4.2020 a 19,5 tis. Kč za  druhé bonusové období od 1.5. do 8.6.2020).

Bonus náleží společníkům těch s.r.o., které musely v důsledku krizových opatření omezit svoji činnost apod. (krizová opatření musela mít na podnikání sro stejné dopady jako jsou vyžadovány pro nárok na kompenzační bonus pro OSVČ).

Nárok na bonus má příslušná fyzická osoba (společník) pouze v těchto případech:

  • jedná se o společníka s.r.o., která má pouze jediného společníka
  • jedná se o společníka s.r.o., která má pouze dva společníky
  • jedná se o společníka s.r.o. s více než dvěma společníky a všichni společníci jsou členy jedné rodiny - např. společnost má 5 společníků (např. manželé a jejich 3 děti), potom by mělo nárok všech 5 společníků.


Aby měl společník s.r.o. na bonus nárok, tak musí sro  splnit podmínku minimální výše obratu - za účetní období roku 2019 více než 180 tis. Kč. Pokud by sro podmínku obratu za rok 2019 nesplnilo (např. z důvodu, že začalo podnikat až v roce 2020), tak musí být překročen obrat 180 tis. Kč za rok 2020 (v tomto případě by při podání žádosti museli společníci vycházet z předpokládané výše obratu).

Informace Finanční správy ke kompenzačnímu bonusu pro společníky s.r.o. (včetně žádosti) jsou dostupné na Pomoc společníkům malých s.r.o.  - zde např. Finanční správa dne 4.6.2020 odpověděla na otázku posuzování rodiny (otázka č. 4) tak, že všichni společníci navzájem musí splňovat požadavek příbuzenského vztahu dle zákona o kompenzačním bonusu (příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle zákona upravujícího registrované partnerství). Podle výkladu Finanční správy tak definici "rodinného" s.r.o. nevyhovuje např. s.r.o. v "sestavě společníků" otec - dcera - dceřin manžel (vztah mezi tchánem a zetěm není vztahem v zákoně o kompenzačním bonusu uvedeném).

Podrobně se bonusu pro společníky věnuje komentář Bonus pro společníky - podpora malých a rodinných SRO.Za poskytované informace nám můžete poslat dobrovolnou úhradu:

V případě příspěvku vč. DPH ve výši nejméně 500 Kč obdržíte automaticky i podrobný komentář Bonus pro společníky - podpora malých a rodinných SRO.